Windows
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Windows

Discutii despre calculatoare si IT.
 
AcasaPortalGalerieCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Placi de baza LGA 775

In jos 
AutorMesaj
Andy.dll
Adminu
Adminu
Andy.dll


masculin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 30
Localizare : C: \WINDOWS \system32
Warn :
Placi de baza LGA 775 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Placi de baza LGA 775 Right_bar_bleue

Data de inscriere : 26/07/2008

Placi de baza LGA 775 Empty
MesajSubiect: Placi de baza LGA 775   Placi de baza LGA 775 Icon_minitimeJoi Iul 31, 2008 1:08 pm

Noua limita de viteza : 1333MHZ


Deoarece lansarea noilor procesoare Intel , cu FSB 1333MHZ, se aproprie cu pasi repezi, o evaluare amanuntita a platformelor disponibile pe piata este obligatorie.

Conform ultimelor date furnizate de Intel,noile procesoare, cu nume cod Penryn vor fi disponibile incepand cu primul trimestru al anului 2008.Desi multi dintre utilizatori isi doreau ca aceasta lansare sa aiba loc mai devreme, grabirea ei nu se justifica.Motivele sunt lesne de inteles.in primul rand, ar fi aparut o concurenta inutila (din punctul de vedere al producatorului)intre actualele Core Duo 2 si Penryn.De asemenea, a fost necesar sa se tina cont de inexistenta unor platforme compatibile cu noile procesoare.Exista de ceva timp, intr-adevar, placile de baza realizate in jurul chipset-urilor NvIDIA din seria a sasea, dar scopul Intel nu este acela de a spori succesul inregistrat de acestea.Drept urmare ,Intel a amanat lansarea lui Penryn pentru a realiza un ecosistem echilibrat prin introducerea chipset-urilor din familia Bearlake.

Intel P35 si nVidia nForce 6xx
Ultimele chipset-uri lansate de nVidia pentru procesoare Intel, cele care formeaza seria a sasea, suporta procesoare cu FSB de maximum 1333MHZ.Aceste placi de baza au adus si alte imbunatatiri, precum al treilea slot PCI-Express Graphics, marirea numarului de porturi USB la 10 si a conectorilor SATA la sase.Prin P35 ,Intel reuseste sa ofere un produs competitiv, compatabil cu urmatoarea generatie de procesoare.Mai mult, P35 ii ofera producatorului un avantaj fata de nVidia datorita suportului pentru memorii DDR3.

Procedura de testare
La test au fost primite toate placile de baza care ofera suport pentru FSB1333.Astfel,am avut drept concurenti intreaga serie sase de la nVidia (nForce 680 SLI, nForce 680i LT SLI, nForce 650i SLI si nForce 650i Ultra) si chipset-ul P35 al Intel.In cazul modelelor dotate cu Intel P35, sa inpus conditia suportului pentru memorii DDR2.
Deoarece am testat numai chipset-ul ultima generatie, am ales unele dintre cele mai puternice componente ale momentului pentru a realiza platforma de test.Astfel, am utilizat un procesor Intel Core Duo 2 Quad Qx6700, o placa video Leadtek Winfast PX8800 GTS TDH si un kit dual channel 2x1024MB Geil DDR2 800 MHZ.De asemenea, am folosit o serie de jocuri de acualitate, precum S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Cernobyl sau Company of Heroes pentru testarea performantelor in jocuri.
Deoarece performantele unei placi de baza conteaza cel mai mult pentru utilizator in momentul alegerii lui, am alocat cate 40 de procente din nota finala jocurilor si aplicatiilor sintetice.Deoarece pasionatii de overclocking sunt tot mai multi, importanta acestui procedeu este in continua crestere.Cu toate acestea, exista o serie de factori, precum temperatura camerei sau eficienta sistemului de ventilare a carcasei, care influenteaza valorile maxime ce se pot obtine.De asemenea, aceste valori pot sa difere usor intre doua exemplare ale aceluiasi model.Din aceste motive, am acordat posibilitati ed overcloacking o pondere de 15% din nota finala.Restul de cinci procente au fost rezervate dotarilor precum numarul de porturi USB,SATA sau tipul sistemului de racire.
Accesoriile fiecarei placi au fost si ele notate.Desi pasionatii de jocuri si iubitorii de overcloacking aceste aspecte au mai putina importanta, exista o serie de utilizatori care se ghideaza dupa ele in alegerea unei componente de calculator.

Concluzie
Desi nVidia s-a straduit si a depus eforturi uriase pentru a le oferi producatorilor de placi de baza cele mai puternice chipset-uri de pe piata, Intel ataca acum in forta prin P35, oferind performante de invidiat.Memoriile DDR3 sunt privite deocamdata cu scepticism, insa va deveni cu siguranta momentul in care vor echipa toate PC-urile de ultima generatie.Desi chipset-urile nForce 6xx se descurca admirabil, nVidia va fi cu siguranta nevoita sa se lanseza o noua serie care sa ofere suport pentru memoriile DDR3.
Placi de baza LGA 775 IntelCoreDuo2intro
Sus In jos
https://windows-2.forum.st
 
Placi de baza LGA 775
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Top 5 placi video
» Nvidia lanseaza SLI cu 3 Placi video

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Windows :: Hardware :: Placi de baza-
Mergi direct la: